İBS MAGAZİN
 
İBS Magazin
Ağustos 2016
 
 
Türkiye'nin Girişimci Anneleri Konuşuyor
Bölüm 3
 

Türkiye'nin girişimci anneleri onlar. Hepsi de anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu büyük bir cesaretle kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar. LegaFun World Yöneticisi Gamze Malkoç da yorulmak bilmeyen girişimci annelerden biri. Prematüre bebek annesi olan Malkoç'un girişimcilik serüveni bebeğini hastanede bırakıp eve geldiği o ilk gün başlamış. Şimdi söz Gamze Malkoç'ta: 

'Benim İhtiyacım Olan Başkalarının da İhtiyacıydı'

-Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir 'anne olmak'. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?
Bir çok kız çocuğu gibi anne olmak istiyordum bende; küçüklüğümden beri. 25 yaşında çok aşık olarak evlenip, evliliğimizin birinci senesinde bebeğimiz olacağının haberini alınca dünya daha bir farklı dönmeye başlamıştı benim için. Klasik denebilecek hamilelik süreci, prematüre bir bebeğe sahip olarak sonlandı. 27 yaşına kadar hiç ama hiç prematüre bir bebeğe ve annesine rastlamamıştım. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinin önemini hiç düşünmemiştim. Bebeğini hastanede bırakıp eve tek başına dönen bir annenin neler hissedebileceğini o gün yaşamasaydım asla bilemeyecektim. Birçok korku ve hayal kırıklığı ile başlayan anneliğimin ilk günleri, çok güçlü ve her duruma hazır olması gereken, inancını yitirmeyen, bebeğinin ihtiyaçlarını tam anlayıp, o ihtiyaçlara yetebilmeye odaklanan bir kadın olmam ile devam etti. Kafası avucumun içini doldurmayan kızım, bugün 4,5 yaşında, hayatı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan, oyunla hayali gerçeğe dönüştüren ve en önemlisi hayatının ilk günlerinde verdiği savaşla güçlenen, ayakları üzerinde daha şimdiden durabilen bir çocuk oldu.

 

'Hastanede Bebeğimi Bırakıp, Eve Geldim ve Düşündüm'

- Anne olduktan sonra mı kendi işinizin sahibi olma fikri ortaya çıktı?
Hamileliğimi huzur içinde geçirme isteği ile, profesyonel iş hayatımı sonlandırmıştım. 3 yaşına kadar da profesyonel hayata dönme fikrine sahip değildim. Her anını doya doya yaşayıp, ailemizin doğrularına göre kızımın çekirdek dünyasını şekillendirmekti tüm hedefim. Prematüre bir bebeğe sahip olacağımı ve bir kadın, bir anne olarak tüm o duygularımı yaşayacağımdan habersizdim bu kararları verirken.
Hastanede bebeğimi bırakıp eve tek başıma döndüğümde, bilgisayar başına geçip prematüre bebekler hakkında araştırma yapmaya başladığımı hatırlıyorum. Aslında okumak istediğim sağlık makaleleri değildi. Daha önce benim yaşadıklarımı yaşayan diğer annelerin duygularını okuyup güç toplamaktı isteğim. Ancak hiç öyle bir yazıya denk gelmedim.
Ve düşündüm…
Madem bu arayış benim için bir ihtiyaçtı ve madem bu dünyanın tek prematüre bebeğine sahip kişi de ben değildim. O halde neden ben yazmıyorum diye düşünerek 2012 yılında "www.legabebe.com", bir annenin güncesi olarak yayın hayatına başladı. Ve çok geçmeden 2013 yılında Legabebe Aktivite, 2016 Mayıs ayında ise "www.legafunshop.com" girişimcilik serüvenimin 3 temel dönüm noktası oldu.
Bilirsiniz icatlar ihtiyaçtan doğar. Anne olduktan sonra ihtiyaç hissettiklerim, girişimlerimin çıkış noktası oldu.

- Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?
Bu fikre çok katılmıyorum. Belki çocukluğum ve gençliğim, belki karakterim, belki hayallerim idi beni girişimciliğe iten. Ve bunların yanında benim için ihtiyaç olanların, başkalarının da ihtiyacı olabileceği düşüncesi idi.

 

'Legabebe Büyüdü ve LegaFun World Oldu!'

- Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?
Az önce bahsettiğim gibi Legabebe tamamen prematüre bebek sahibi bir annenin, duygusal ihtiyaçlarının cevabı olmak için doğdu, gelişti ve her geçen gün gelişmeye devam ediyor. "Legabebe Aktivite", Türkiye'nin İlk Gezici Çocuk Atölyesi yine bir ihtiyacın eseridir :) Alınan oyuncakların beklentilerimizi karşılamaması, hayal ettiğimiz sürede çocuklarımızın ilgisini çekmemesi gibi fark edişler ile, evdeki basit malzemelerin en eğlenceli ve konsantrasyon artıcı oyun haline dönüşebildiğini fark ettiğim gün ve yine bu fark edişi diğer annelerle paylaşıp, geliştirme isteğiydi. Her geçen gün artan paylaşımlar, internet ortamının dışına taşıp, Türkiye’nin bir çok noktasında çocuk atölyeleri gerçekleştiren, geçen 3 sene içersinde yüz binlerce çocuk ve aileye ulaşan bir yapı oldu "Legabebe Aktivite". Tek başıma ve Legabebe olarak başladığım annelik girişimimde, 2015 yılında 'Ezgi İçli' ve 2016 yılında 'Gülderen Murteza' ile yollarımızı birleştirdik.
Ve bu birleşim ile markalaşma sürecimiz de yeni bir dönem başladı ve bunu ilk burada söylemekten dolayı çok mutluyum.
Legabebe büyüdü ve "LegaFun World" oldu!
"LegaFun World", 0-12 yaş ihtiyaçlarına cevap veren, Legabebe Aktivite – Legakids Aktivite ve www.legafunshop.com e-ticaret markasını da bünyesinde barındıran ve her geçen gün gelişime açık dinamik bir yapıdır.
Anneler çocuklarıyla beraber, LegaFun World'de , "Eğlencenin Oyun Hali"ne, www.legafunshop.com ile de "Oyun I Hayal I Eğlence" dünyasına girecekler. LegaFun World güvenin, empatinin, eğlenirken öğrenmenin, paylaşmanın ve en önemlisi sevginin merkezi olarak, annelerin ihtiyaçlarına çözüm üretmeye devam edecek.

- İnsanlar neler bulacak burada?
Anneler, "LegaFun World" ile çocukları için oyun dünyası yaratmayı öğrenecek, empati kuracak, çocuklarının dünyasına dahil olacaklar. "Legafun Shop" ile zaman kaybetmeden tüm aradıklarını tek bir yerde bulacak, tüm enerjilerini keyifle oyun oynayan çocuklarına eşlik etmeye harcayacaklar.
Çocuklar, "LegaFun World" istasyonlarında haftanın her günü bir araya gelerek, paylaşmayı, arkadaşlığı, karşılıksız sevgiyi öğrenecekler.

- Peki başka yeni projeleriniz var mıdır?
Biz öyle bir ekibiz ki, projelerimiz hiç bitmiyor. Günün 24 saat olması bizi yavaşlatan en büyük etken diyebilirim :) 2012 yılından beri değişime açık ve üretken yapımız yıllar boyu devam edecek. "LegaFun World" ile her zaman annelerin ve çocuklarının yanında olup ihtiyaçlarına, sevgi dolu çözümler üreteceğiz.

 
İBS Magazin
 
 
 
 
Boyner'den 'Askıda İyilik' Projesi

Boyner'in, Haziran ayında başlattığı "Askıda İyilik" projesi tüm hızıyla devam ediyor. Müşterilerinden yoğun ilgi gören projenin sloganı ise "İyiliğin modası geçmez." Proje kapsamında şu ana kadar 10 bin "iyilik paketi" Lokman Hekim Sağlık Vakfı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Hazırlanan "iyilik paketleri" yetişkinler için alt ve üst parçalardan oluşan kombin; çocuklar içinse alt, üst parçaların yanı sıra çorap ve şapka da içeriyor. 

Yetişkin iyilik paketleri 15 TL'den, çocuk iyilik paketleri ise 20 TL'den satışa sunuluyor. Boyner ve YKM mağazalarından paketlerden birini alıp askıya bırakmak mümkün olduğu gibi, "www.boyner.com.tr" sitesi üzerinden de kampanyaya katılmak mümkün. Ancak site üzerinden kampanyaya katılacak olanların arama bölümüne "askıda iyilik set" yazmaları gerekiyor. Çünkü ana sayfada kampanya linki bulunmuyor. Yoğun ilgi gören 'Askıda İyilik' projesine ilaveten Boyner ve YKM mağazalarında bu iyilik hareketinin bir parçası olan 'İyiliğe Dönüştür' kampanyası da devam ediyor. Boyner ve YKM müşterileri kullanılmayan kıyafetlerini mağazalara getirerek modası geçmeyen bu iyilik hareketine ortak olabilirler.


İBS Magazin
 
 
İBS Magazin
 
 
Ayın Etkinliği; Kayıp Balık Dory!
 

Kayıp Balık Nemo'yu hatırlamayanınız yoktur. Gösterime girdiği dönemde çocukların yanı sıra yetişkinlerin de büyük beğenisini kazanmış, en çok izlenenler arasına girmişti. Sıradaki haber onunla ilgili. Evet, Disney/Pixar'ın yediden yetmişe herkesin sevgisini kazanan ve gişe rekorları kıran çizgi filmi "Kayıp Balık Nemo", devam filmi "Kayıp Balık Dory" ile geri dönüyor. 2 Eylül'de vizyona girecek olan bu devam filminde, Nemo ve Marlin ile birlikte, unutkan Mavi Tang balığı Dory'nin geçmişine ilişkin yanıtlar aramaya çıkıyoruz. Heyecan ve komedi dozu oldukça yüksek bu yeni macerada Dory neleri hatırlayabilecektir? Ailesi kimdir? Balina dilini nereden öğrenmiştir? Kayıp Balık Dory'nin fragmanını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.sinemalar.com/film/211361/kayip-balik-nemo-2

 
 
 
İBS Magazin
 
 
 
Kate Middleton, Prens George'u Böyle Terbiye Ediyor!
 

Kate Middleton ve Prens William'ın kraliyet ailesi olduğuna bakmayın. Onlar da her aile gibi evde kurallar koyuyor, çocuklar şımarık büyümesin diye de elinden gelen her şeyi yapıyor. İngilteren'in magazin sayfası; radar online sitesi, Middleton ve Prens William'ın oğulları George'u nasıl terbiye ettiğini Saray içinden kaynaklara dayanarak anlattı. Buna göre, Kate Middleton ve Prens William'ın Prens George'u yetiştirirken başvurdukları yöntemlerden bazıları şöyle: 

- Prens George bazen yemek yemeyi reddediyor. Kendisine verilen yemeği yere fırlatıp etrafı da kirletiyor. İşte böyle zamanlarda eğer çevre onun yemeyi reddedip saçtığı yemekler yüzünden kirlenmişse temizlenmesine de yardım ediyor.
- Prens George'un yemek yemediği öğünlerde kimse ona başka bir yiyecek vermiyor ve o gece yatağa aç giriyor. Durum böyle olunca da küçük prens genellikle yemeklerini sorun çıkarmadan yiyor.
- Her ne kadar sonsuz imkanları olsa da ailesi şımarık bir çocuk olarak yetişmemesi için Prens George'a her istediğini almıyor. Örneğin bir oyuncak araba için ağlamaya başladığında annesi de bir anda onu taklit ediyor. Bu duruma şaşıran Prens George, önce ağlamayı kesiyor sonra da annesinin haline gülmeye başlıyor.
- Prens George da bütün çocuklar gibi kimi zaman parkta arkadaşlarıyla oynarken huysuzluk yapabiliyor. Böyle durumlarda davranışlarını düzeltmesi için bir kez uyarılıyor. Eğer yine aynı şekilde davranmaya devam ederse de hemen parktan alınıp eve götürülüyor.
- Prens George bazen kendisine söylenen sözleri dinlemiyor ve bağırarak tepki gösteriyor. İşte öyle durumlarda annesi onu sakinleştirmek için en sevdiği şarkılardan birini söylüyor. Ya da sesini çok sevdiği Afrika'ya özgü vurmalı çalgılara benzeterek onu sakinleştirmeye çalışıyor.

 
 
 
İBS Magazin
 
 
 
Filli Boya 'Çocukları' Sevdi!
 

Filli Boya, bir süredir çocuk merkezli sosyal sorumluluk projeleri ile gündemde. Bu projelerden biri olan "Filli Boya Bilim Kampı"nın üçüncü edatabı Ağustos'ta gerçekleştirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yanı sıra TÜBİTAK-TÜSSİDE ve akademisyenlerin desteği ile hazırlanan proje kapsamında çocuklara uygulamalı akademik eğitim veriliyor, psikolojik destek sunuluyor.

Projenin üçüncü  etabında çocuklar, Ulusal Meteroloji Enstitüsü, Malzeme Enstitüsü, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, Sismolojik İzleme Deprem Eğitim Merkezi, Gıda Enstitüsü gibi kurumlarda çalışan bilim insanlarını gözlemleme şansı yakaladı.

TÜBİTAK MAM enstitülülerinin yanı sıra, İzmit Bilim Merkezi'ni de ziyaret eden çocuklar, kamp boyunca deprem, gıda, DNA izolasyonu ve DNA zinciri, petrol, mineraller, biyoteknoloji, yazılım, kodlama, fizik kuralları, kimya, model uçak yapımı, yaratıcı çalışmalar gibi birçok alanda kazanımlar elde ettiler. Kampın son günü ise çocuklar, sanatsal yönlerini ortaya çıkarmak ve hayal güçlerini harekete geçirmek amacıyla kendi kamp afişlerini tasarladılar.

Özgün bir iş gerçekleştiren Filli Boya, 2016 sömertr tatilinde de benzer bir kamp düzenlemiş ve hem ebeveynlerin hem çocukların hayranlığını kazanmıştı.

2016-2017 eğitim yılı yarı yıl tatilinde düzenlenecek olan Filli Boya Bilim Kampı'nı sakın kaçırmayın. Bizden söylemesi...

 
 
 
İBS Magazin
 
Pokemon Go, Bu Çocukları Bağımlı Hale Getiriyor!
 

Teknolojiyle hayatımıza giren ve son zamanlarda Pokemon Go çılgınlığıyla bir kez daha gündeme gelen oyun bağımlılığı önlem alınmazsa kişinin yaşamını alt üst edebiliyor. Ergenlik dönemindeki gençlerin en büyük risk grubunu oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu noktada aile ve sosyal çevrenin desteğinin büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Uzmanlar içe kapanık, kendini ifade etmekte zorlanan, aile ve arkadaş ilişkileri zayıf ergenlerde oyun bağımlılığı gelişme riskinin çok daha fazla olduğunu kaydediyor. 

Ailelerin böyle bir durumda çocuklarıyla daha çok iletişim kurmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca arkadaşlarıyla görüşmesine, hobiler edinmesine ve spora yönelmesine destek vermeli. Oyun bağımlılığının sürmesi ve ailelerin çabalarının yetersiz kalması durumunda bir uzmana başvurulması gerekiyor.

 
 
 
İBS Magazin
 
Bir İlk; Engelli Oyuncak Bebekler Satışa Sunuldu
 

Engelli çocukların ebeveynleri tarafından başlatılan halk hareketi, oyuncak endüstrisini daha iyi bir hale getiriyor. Neden mi? O vakit yazının devamını okuyun lütfen. Engelli çocuklar uzun süredir oyuncaklarının aynada gördükleri insana daha çok benzemesi için oyuncaklarını kendileri değiştirmek durumundaydılar.

Bu bilgiden hareketle yola çıkan ebeveynler Facebook üzerinden #ToyLikeMe (Bana benzeyen oyuncak) etiketini kullanarak bir kampanya başlattılar.

Binlerce fotoğraf ve tweet'le yapılan lobi çalışmaları sonuç verdi ve 3 boyutlu oyuncaklar üzerine uzmanlaşmış Makies isimli oyuncak firması dünyanın ilk engelli oyuncak bebeklerini üretti.

Şimdiye kadar engelli 3 oyuncak bebek üretildi: Yüzünde doğuş lekesi olan, işitme cihazı kullanan ve baston kullanan. Firmanın yakın zamanda ürün çeşitliliğini arttırması bekleniyor. 

 
 
 
 
 
 
İBS Magazin
 
 
 
Ayın Olayı: Emzirmenin Yeri ve Zamanı Yoktur!
 

Ağustos'un ilk haftası (1-7) Dünya Emzirme Haftası'ydı. Bu kapsamda hafta boyunca emzirmenin önemine dair pek çok etkinlik düzenlendi. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf ise Rio Olimpiyatları'ndan. Evet, olimpiyatlarda pek çok renkli görüntüye şahit olduk, ama hiç biri bu kadar anlamlı olmamıştı. Çocuğunu emziren sporcu görüntüsü, emzirmenin yeri ve zamanının olmadığını bir kere daha gösterdi. 

 
 
 
 
İBS Magazin
 
Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar.
 
İBS Magazin
 
Mustafa Kemal Atatürk
 
Ulu Önder
 
 
 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarını Takip Edin
 
www.ibsfuar.com
 
İBS Magazin    İBS Magazin    İBS Magazin    İBS Magazin
 
© 2016 Tüm Hakları Saklıdır
 

 

 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı

Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı
İBS, 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde
İstanbul Kongre Merkezi'nde ziyaretçileri
ile buluşuyor!

İletişim

0216 414 20 15

ibs@boyutgroup.net

19 Mayıs Mah. Sümer Sk. Sümko Sitesi
No:5-B, M7 Blok Kat:2 Daire:12, 34736
Kozyatağı - İstanbul

 

 
Copyright © Boyut Fuarcılık
Think Medya