İBS MAGAZİN
 
İBS Magazin
Eylül 2016
 
 
Türkiye'nin Girişimci Anneleri Konuşuyor
Bölüm 4
 

Türkiye'nin girişimci anneleri onlar. Hepsi de anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar. 

Hassas Anne Ece Kumkale de yorulmak bilmeyen girişimci annelerden biri. Florida Üniversitesi'nde yönetici iken anne olmaya karar veren Kumkale, hamileliği sürecinde sıkıntılar yaşasada şimdi üç çocuk sahibi. Ve hem "Hassas Anne"nın sosyal medya hesaplarından hem de kurduğu Hassas Anne Etkinlik Merkezi'nde ebeveynlere ve çocuklara yardımcı oluyor, duygusal oyun atölyeleri düzenliyor. Şimdi söz Ece Kumkale'de:

'3,5 YILDA 560 BİN TAKİPÇİYE ULAŞTIM'

- Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir 'anne olmak'. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?

Benim annelik serüvenim 13 sene önce Amerika'da yaşarken başladı. O günlerde Florida Üniversitesi'nde "Tutumlar ve İkna Edici İletişim Sosyal Psikoloji" laboratuvarında müdür ve araştırma koordinatörü olarak çalışıyordum. Eşim ve ben 27 yaşındaydık ve 4 senedir evliydik. Çocuk sahibi olmaya karar verdik ve ilk ayda hamile kaldım. Rahim yetmezliği nedeniyle ilk oğlumuz Kaan 21. haftada çok erken dünyaya geldi ve yaşayamadı. Ondan sonra bende rahim yetmezliği olduğunu öğrendim ve Amerika'da TAC trans abdominal-cerclage denilen kelepçe rahmime takıldı. Böylelikle çocuklarımı taşıyabildim. Daha sonra Türkiye'ye döndük ve 1,5 senede 3 çocuk sahibi olduk. Oğlum Alper 9 yaşında, ikiz kızlarım Esin ve Sevinç 7,5 yaşındalar.

- Anne olduktan sonra mı kendi işinizin saibi olma fikri ortaya çıktı?

1,5 yılda 3 çocuk sahibi olunca ve çocuklarımı en önemli yıllarında kendim büyütmek isteyince iş hayatıma 6 yıl ara verdim. İkiz kızlarım da abileri Alper gibi 3,5 yaşında tam zamanlı kreşe başlayınca ben de blog yazmaya karar verdim. Hem 3 çocuğumla olan tecrübelerimi hem de anne-bebek-çocuk konularındaki araştırmalarımı benim gibi hassas annelerle paylaşmaya başladım. "Hassasanne.com"da  ve Facebook'taki "Hassas Anne" sayfamdaki içeriğe çok önem verip annelere faydalı bilgiler verince 3,5 yılda sosyal medyada toplam 560.000 takipçiye ulaştım. 1,5 yıl önce de anneler ve çocuklarıyla daha yakın olabilmek için "Hassas Anne Etkinlik Merkezi"ni kurdum. Koşuyolu'ndaki merkezde duyusal oyun atölyeleri, aile seminerleri, eğitimler, davetler ve blogger toplantıları oluyor.

 

'ANNELİK SİZİ DEVAMLI ÜRETMEYE İTİYOR'

- Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?

Anne olmak dediğiniz gibi cesur olmayı gerektiriyor. Üzerinize çok büyük bir sorumluluk alıyorsunuz. Bir anne olarak devamlı kendinizi aşmaya çalışıyorsunuz, tabii bu ruh hali sizi devamlı üretmeye itiyor. Çocuklar daha az zamanınızı almaya başladığında da bu enerjinizi başka alanlara yönlendiriyorsunuz.

 

- Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Blogger Anne olarak annelerle "Hassasanne.com"da, Facebook "Hassas Anne" sayfasında ve Instagram "@hassasanne" hesabımda iletişimimiz her zaman çok güzeldi; ama ben artık birebir çocuklara da faydalı olmak istiyordum. Duyusal oyun her zaman önem verdiğim bir konuydu ve Türkiye'nin duyusal oyun merkezini kurmak gibi bir hayalim vardı. Etkinlik planlamayı da çok sevdiğim için istediğim tüm etkinlikleri yapabileceğim ve kendimi özgürce ifade edebileceğim bir merkez kurmaya karar verdim. Hassas Anne Etkinlik Merkezi'nde Türkiye'nin duyusal oyun merkezi olmak için her gün çalışıyoruz.

 

'ÜCRETSİZ HASSAS ANNE SEMİNERLERİ BAŞLADI'

- İnsanlar neler bulacak burada?

Çocukların duyusal gelişimi için Waternet atölye alanında duyusal oyun atölyeleri, aileler için her hafta ücretsiz seminerler, kurumsal sponsorlu ücretsiz atölyeler, atölyelerle daha da eğlenceli ve benzeri olmayan doğumgünleri, blogger toplantıları, lansman davetleri ve etkinlikler merkezi diğerlerinden farklı kılıyor.

Her hafta merkezde ücretsiz seminerler düzenliyoruz. Alanında uzman pedagoglar, doktorlar, çocuk gelişimi uzmanları ve psikologlar Hassas Anne Etkinlik Merkezi Aile Bilgilendirme Seminer Serisi'nde ücretsiz olarak anne-babalarla buluşuyor. Hassas Anne Etkinlik Merkezi'nin daha da faydalı işler yapmasını ve bu alandaki öncü kimliğini sürdürmesini istiyorum. Türkiye'nin farklı illerinde ücretsiz Hassas Anne Seminerleri yapıyorum. Şimdiye kadar İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Edremit, Nevşehir, Denizli ve Bodrum'da Hassas Anne Seminerleri düzenledim. Bundan sonra her ay farklı bir şehirde Hassas Anne Semineri ve Buluşması olacak. Bunun dışında Türkiye'nin Duyusal Oyun Dükkanı "hassasannedukkan.com"da e-ticarete de başladık. Çocukların duyusal gelişimine faydası olacak ürünleri satıyoruz.

Patentini aldığım "Anne Paneli" ile annelerin kullandığı ürünlerde daha fazla söz sahibi olmasını hedefliyorum. "Anne Paneli" üyeleri 4000 kişiye ulaştı ve her geçen gün artıyor. Değişik markaların ürünleri Türkiye'nin her ilindeki "Anne Paneli" üyelerine gönderilecek ve onların bu ürünleri değerlendirmeleri, bu ürünlere bir not  vermeleri istenecek. 10 üzerinden 7 veya üstü not alan ürünler "Hassasanne.com'da" Hassas Annelerin onayladığı ürünler arasında yerini alacak. Anneler yeni bir ürün alırken binlerce annenin tavsiyesi ve yorumları ile seçim yapacak. Anne tavsiyesinin yerini hiçbir şey tutamaz. 

 
İBS Magazin
 
 
 
 
Ayın Sosyal Sorumluluğu: Alp'in İyilik Bahçesi

 

"Alp'in İyilik Bahçesi" kitabı, Çapa'da Alp Şen Doku tipleme laboratuvarına ve onkoloji ile hemotoloji bölümlerinde yatan çocukların tedavisine destek amacıyla satışa sunuldu. 50 TL'den satışa sunulan kitabın gelirinin 20 TL'si kök hücre bağışına, 30 TL'si ise lösemili çocukların tedavisine gidecek.

Şimdi, bu anlamlı projenin mimarı olan Alp Şen'i biraz daha yakından tanıyalım. Alp Şen, 17 yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Ancak aramızdan ayrılmadan önce, bir grup öğrenci arkadaşı ve öğretmeniyle "Enka iyİlik Projesi" üzerinde çalışıyordu. Amaçları; lösemi, anemi gibi kan hastalıklarının tedavisinde başvurulan kemik iliği nakli çalışmalarına maddi katkı sağlamaktı. Bu alanda çok önemli başarılara imza attılar. Bugün bu proje Alp'in anısını yaşatmak için adına kurulan vakfın öncülüğünde "Alp Şen iyİlik Projesi" adıyla sürdürülüyor. "Alp'in iyİlik Bahçesi" bu çalışmaları ve Alp Şen'i anlatan, ona adanmış bir kitap. Kitabın tüm geliri kemik iliği nakli çalışmalarında kullanılacak. Kitapla birlikte birde "İyilik Tohumları" kartı veriliyor. Bu kartı toprağa ekip yeşerterek "Alp Şen iyİlik Projesi"ne ortak olabilirsiniz. O vakit hadi kitap almaya gidelim!


İBS Magazin
 
 
İBS Magazin
 
 
Bingo ile Anneler Bez Bebek Oldu
 

Temizlik markası Bingo, çok güzel ve dikkat çekici bir proje ile yaz dönemini bitirdi. Bingo'yu tebrik ediyoruz ve hemen detaylara geçiyoruz: Bebeğim Benim projesi kapsamında çocuklar önce hayatlarına değer katan ve onları her şeyden koruyan annelerinin resimlerini çizdiler. Sonra bu resimleri Instagram ya da wattsapp üzerinden Bingo'ya ulaştırdılar.

29 Ağustos'ta yapılan son değerlendirme ile 240 çocuğun çizimi Bingo'nun desteklediği kadınların emeği ile bez bebeğe dönüşmeye hak kazandı.

Çocuklar çok yakın zamanda kendi çizimleriyle şekillenen ve her anneye özel olarak tasarlanan bez beklerini ellerine alacaklar. Böylece anneler her daim çocuklarının yanında olacak.

Sonbahar ve kış döneminde de başkaca projelere hazır olun uyarısı yapmadan yazıyı sonlandırmayalım. Zira Bingo, anne ve çocuğa yönelik çok daha yaratıcı çalışmaların peşinde. İnternet sitesini de şu anda yeniliyor. 

 
 
İBS Magazin
 
 
 
Ayın Aile Buluşması: Leylekler
 

Çizgi sinema ve animasyon filmler kuşkusuz en güzel aile etkinliklerinden biri. Eylül'de tam da bu etkinliğe uygun bir film gösterime girecek. Nicholas Stoller ile Doug Sweetland'ın yönettiği ve Andy Samberg, Kelsey Grammer, Ty Burrell ile Jennifer Aniston'ın seslendirdiği animasyon film Leylekler, 23 Eylül'de beyazperdede olacak.

Filmin konusu şöyle: Junior, bir internet satış şirketinin üst düzey teslimat görevlisidir. Tam terfi etmek üzereyken, Bebek Yapım Makinesi'ni yanlışlıkla çalıştırarak, sevimli mi sevimli kız bir Bebek üretir. Junior ve tek insan arkadaşı Tulip, patron fark etmeden bu sorun yumağını teslim etmek için zamana karşı yarışmalıdır. Bu vahşi yolculuk, leyleklerin dünyadaki gerçek görevini tekrar gündeme getirecek yararlı bir yolculuktur.

Filmin fragmanını aşağıdaki adreten izleyebilirsiniz: http://www.sinemalar.com/film/236796/storks

 
 
 
İBS Magazin
 
 
 
Türkiye'nin İlk Alerji Derneği Kuruldu
 

Polene, kediye, köpeğe, parfüme, çileğe, yumurta ya da çikolataya karşı alerjiniz olabilir. Aynı şekilde bahar döneminde hapşırıp, burnunuz akabilir, kızarıp kaşınabilirsiniz. Ama alerji sadece bunlardan ibaret değildir ve yukarıda saydıklarımızdan ötürü hafife alınacak durumlar da değildir.

Türkiye'nin ilk "Alerji ile Yaşam Derneği" işte bütün bu yanılgıları ortadan kaldırmak, bilinçli ebeveyn sayısını arttırmak ve bu hastalıktan muzdarip olanlara yardımcı olmak amacıyla kuruldu.

"Alerji ile Yaşam Derneği" kısa bir süre önce kuruldu. Bu işe ön ayak olan ise çocuğu sadece üç besin yiyebilen Özlem Ceylan. Altı yıldır çocuğunun rahatsızlığı ile mücadele eden Ceylan, benzer durumda bulunan 16 aile ile bir araya gelerek Türkiye'nin ilk alerji hastalığı derneğini kurdu.

Alerji ile Yaşam Derneği, başta çocuklar olmak üzere her türlü alerji ve alerji kökenli hastalık sahibi kişilere destek olmak, toplumu bu hastalıklar konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, alerji hastalarının teşhis ve tedavi imkanlarını geliştirmek, hastaların günlük yaşam kalitelerini arttırmak için ilgili özel ve kamu kuruluşları ile işbirliği yapmak ve üyelerine psiko-sosyal destek sağlamayı amaçlıyor.

Dernek yakın zamanda bir de site açacak. "Alerjidernegi.org.tr" adresinde alerji hakkında bilgi dışında evde ve okulda alınabilecek önlemler, seyahate çıkarken dikkat etmeniz gerekenler, alışveriş yaparken etiket okuma gibi konularda bilgiler paylaşılacak. Buna ek olarak, alerji dostu ürün önerilerine de yer verecek olan sitenin sosyal medya hesaplarında da bilgiler ve öneriler paylaşılacak. Dernek aynı zamanda aileleri ve toplumu alerji konusunda bilinçlendirmek için seminerlere devam ederken alerji dostu ürünler ve ürün etiketleri için markalarla da ortak çalışmalar yapmayı planlıyor.

 
 
 

İBS Magazin

 

 
Yaşasın; Okullar Açıldı!
 

Eylül ayı en çok ebeveynlerin yüzünü güldürdü. Videodaki aile ise çocuklarının okula dönüşünü dans ederek kutladı. Aslında pek çok ebeveyn onlar gibi dans etmesede çok mutlu. Çünkü, uzun yaz tatilinin bitmesi ve okulların açılması ile birlikte, özellikle çalışan annelerin çocuklarını nereye ve kime bırakacakları, günlerini nasıl doldurmalarını sağlayacakları gibi dertleri sona erdi.

Video için tıklayın: 
https://www.facebook.com/ibsfuar/videos/1267305059968891/

"Anne ben sıkıldım" cümlesinin getirdiği gerilim ise bir sonraki yaza kadar yok.

Evet hepimiz "çocuklar okula döndü" diye çok sevinçliyiz. O zaman bütün ebeveynlere ve çocuklara şeker tadında bir eğitim öğretim yılı diliyoruz. 

 
 
 
İBS Magazin
 
Ekim'de de Emzirme Haftası Var!
 

1-7 Ağustos tarihleri arasında "Dünya Emzirme Haftası" çerçevesinde yapılan etkinlikleri takip edenler bu haberimize biraz şaşırmış olabilir. Ama ortada karışık bir durum yok; çünkü dünyanın bazı ülkelerinde Ağustos'ta, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerde ise 1-7 Ekim'de kutlanıyor Emzirme Haftası.

Her iki tarihte kabulümüzdür, çünkü anne sütünün ve emzirmenin önemini anlatmak açısından bütün fırsatları iyi değerlendirmek gerekiyor. Öte yandan emziren annelere her gün Emzirme Haftası.

Evet bu kısa bilgiden sonra hemen günüm anlam ve önemine ilişkin kısa bir bilgilendirme yapalım.

Uzmanlara göre anne sütü, annelerin bebeklerine verebilecekleri en değerli besin. Çünkü bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini, gelişmesini ve hastalıklardan korunmasını sağlıyor. Doğru emzirme ise; anne ve bebek arasındaki sevgi bağının pekişmesine, bebekte güven duygusunun gelişmesine, bebeğin yeni doğan riskli dönemini mutlu ve sağlıklı bir şekilde atlatmasına ciddi katkı sağlıyor.

Bütün bunların yanı sıra aşağıdaki pratik bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyoruz:

A) Sütünüzün yeterli olduğunu anlamanın yolları:

- Bebeğiniz günde 6-8 kez bezini ıslatıyorsa,

- Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürtüklü kaka yapıyorsa,

- Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleşip uyuyorsa,

- Aktifse ve sesli ağlıyorsa yeterince anne sütü alıyor demektir.

B) Göğüste süt birikmemesi için yapılması gerekenler:

- Bebeğin göğüsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla beraber ağzının içine alıp almadığını kontrol edin. Sadece meme ucunu alıyorsa göğsü tam boşaltamayabilir.

- Bebeğinizi her 1-3 saate bir sık aralıklarla besleyin.

- Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden önce anne sütü sağılarak göğüsler bir miktar boşaltılabilir, böylece göğüs ucu da daha çok belirginleşir.

- Emzirmeden önce ağrılı göğsün üzerine ılık kompres, emzirdikten sonra hâlâ dolgunluk ve ağrı varsa soğuk kompres uygulayın.

- Bebeğinizi sakin ve stressiz bir ortamda emzirin, rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme aralarını dinlenmeye ayırın.

C) Anne sütü nasıl saklanmalı?

- Odanın serin bir yerinde 6-8 saat

- Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)

- Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası

- Derin dondurucuda 6 ay

 
 
 
 
 
 
İBS Magazin
 
 
 
My Little Pony ile Arkadaşlık Günü Bağışı Başladı!
 

Kuşkusuz çocukların en çok izlediği çizgi dizilerden biridir "My Little Pony". Altı Pony'nin başından geçenleri ekrana getiren çizgi dizi, temelde arkadaşlığın gücünü anlatıyor. Şimdiler de ise çok daha güzel bir projenin merkezinde bulunuyor bu çizgi dizi.

İhtiyaç sahibi çocuklara oyuncak toplamayı ve ulaştırmayı amaçlayan projenin bir parçası olmak isterseniz yapacağınız şey çok basit: "Her Gün Arkadaşlık Günü" projesi kapsamında Joker mağazalarına uğrayın; ancak yanınızda çocuğunuzun oynamadığı oyuncakları almayı unutmayın. Ve bu oyuncakları çocuğunuzla birlikte mağazanın içindeki "oyuncak istasyonuna" bırakın. Projenin bir diğer ayağında bulunan Hasbro aracılığı ile "My Little Pony" de 5000 adet  oyuncak bağışı yapacak. GEA ise oyuncakları temizleyip, tamir edecek ve ihtiyaç sahibi çocukları tespit edip tüm bağışları onlara ulaştıracak. Böylece dostluk ve paylaşım zinciri büyüyecek.

Son bir not daha "http://mylittlepony.hasbro.com/tr-tr/friendshipday" sayfasını da mutlaka ziyaret edin. Eğer çocuğunuz Pony hayranı ise bu sitede çok eğlenecek. Çünkü çocuklar için eğlenceli oyunlar ve aktiviteler de var sayfada. 

 
 
 
 
İBS Magazin
 
Dünyada her şey kadının eseridir.
 
İBS Magazin
 
Mustafa Kemal Atatürk
 
Ulu Önder
 
 
 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarını Takip Edin
 
www.ibsfuar.com
 
İBS Magazin    İBS Magazin    İBS Magazin    İBS Magazin
 
© 2016 Tüm Hakları Saklıdır
 

 

 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı

Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı
İBS, 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde
İstanbul Kongre Merkezi'nde ziyaretçileri
ile buluşuyor!

İletişim

0216 414 20 15

ibs@boyutgroup.net

19 Mayıs Mah. Sümer Sk. Sümko Sitesi
No:5-B, M7 Blok Kat:2 Daire:12, 34736
Kozyatağı - İstanbul

 

 
Copyright © Boyut Fuarcılık
Think Medya