İBS MAGAZİN
 
Haziran 2016    
 > 
 
Türkiye'nin Girişimci Anneleri Konuşuyor
Bölüm 1
 

Türkiye'nin girişimci anneleri onlar. Hepsi de anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu büyük bir cesaretle kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar. Mariposa Newborn Boutique Ortakları Demet Otlu Arapoğlu ve Deniz Argan da o girişimci annelerden. Anne olmadan önce ikisi de zorlu bir sektörde çalışıyordu; şimdi yaptıkları şey ise ondan daha zor. Ama mutlular... Şimdi Demet ve Deniz'e kulak verelim isterseniz:

'Çocuklara Hizmet Vermek Heyecan Verici'

- Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir 'anne olmak'. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?
Demet:
Benim de birçok kadın gibi zamanı gelince anne olmak en büyük hayalimdi. Hatta bir hayalim de kendi annem gibi genç anne olmak ve ileri de çocuğumla bir arkadaş ilişkisi kurmaktı. Ama hayat şartları, evlilik için doğru zaman derken çok da erken anne olamadım. 32 yaşımda tamam dedim. Bu sene artık olmalı ve Mina Duru'da gelmeye hazırmış ki, 2013 Mayıs'ında kucağımızdaydı.
Deniz: Annelik serüvenim oldukça planlı başladı diyebilirim. Tek çocuk olduğum için hep bir kardeş özlemim vardı, o özlem evlenince çocuk sahibi olma isteğine dönüştü. Alya çok istenen bir çocuk, iyi ki dediğim şeylerin başında geliyor.

'Anne Olunca Kurumsal İş Hayatının Dışına Çıktık'

- Anne olduktan sonra mı kendi işinizin sahibi olma fikri ortaya çıktı?
Demet: Aslında anne olmadan önce eşim ile ortak kurduğumuz bir bilişim şirketinin satış ve pazarlama departmanında çalışıyordum. Yani yine kendi işimdi. Ama sektörün zor ve yoğun temposu sebebi ile hamile olduğumu öğrendiğim an işimi bıraktım. Hedefim en az 2 sene kızıma kendim bakmak ve tekrar işimin başına dönmekti. Ama doğumdan sonra gelişen o zaman zarfında kızımı bırakıp o tempoya dönmek hiç içime sinmiyordu. Bu sebepten de Mina 3 yaşına gelip tam gün okula başlayınca ben de farklı bir iş yapmaya karar verdim.
Deniz: Serbest meslek sahibi bir ailenin kızıyım aslında ve kurumsal hayat hiç bir zaman alışık olduğum bir yapı olmadı; ancak hayat şartları bir şekilde hep uluslararası şirketlerde çalışmaya yönlendirdi beni. Hamileliğimden önce ayrıldım kurumsal hayattan ve bir daha dönmek istemiyorum dedim. Sonrasında hamilelik ve doğum derken, kızımın en azından ilk yıllarında hep beraber olmak istedim ve planladığım gibi tercihimi kurumsal hayattan yana kullanmadım.

- Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?
Demet:
Dediğim gibi daha önce kendi işimi yapıyor olmam benim için en büyük cesaretti. Ortağım Deniz ile arkadaşlığımızda olan uyumumuzun işimizde de yaşanacağını ve iyi bir ikili olacağımızı düşündüğümden bu işe girerken hiç tereddüt etmedim. Ama bebek sektörüne hiç beklemediğim bir anda ve hızlıca girmemde anne olmamın etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocukları bu kadar severken, onlara hizmet veren bir sektörde olmak gerçekten hem motive edici hem heyecan verici.
Deniz: Açıkçası bende hep bir deli cesareti vardı :) Anne olduktan sonra, arttı mı bilmiyorum. Hayatım boyunca hep önemli kararlar almış, birçok keskin virajı hızlı dönmüşümdür. Türkiye'de, mevcut ekonomik şartlarda ticarete atılmak gerçekten iyi düşünülmesini gerektiren ciddi bir konu. Marka Mariposa, ortağım da Demet olmasaydı yapar mıydım; emin değilim.

'İyi ki De Yapmışız'

- Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?
Demet: Deniz ile eski sektörlerimize dayanan bir arkadaşlığımız var. Ama ikimiz de işimizi bırakıp anne olduktan sonra ilerleyen bir arkadaşlığımız oldu. Beraber bir iş kurma isteğimizin ve araştırmalarımızın olduğu bir dönem de bu teklif geldi. Yine çok yakın bir arkadaşımız olan Zeynep bizi markamızın sahibi sevgili Ece Sarıoğlu ile tanıştırdı. Sinerjimizin tutması sonucunda da çok kısa bir süre içinde imzamızı atıp yola çıktık. İyi ki de çıkmışız dediğimiz 1 ay geçirdik. Bu daha başlangıç ve eminim ilerisi için çok daha güzel işler yapacağız.
Deniz: Demet'in söylediği gibi, belli başlı fikirler üzerinde düşünüyor ve geliştiriyorduk. Zeynep'in aracılığıyla Ece Hanım ile tanıştık. 10 gün içinde de anlaşıp, kolları sıvadık.
- İnsanlar neler bulacak burada?
Deniz: Mariposa her ne kadar Newborn Boutique olarak geçse de aslında 0-3 yaş kıyafet bulabileceğiniz bir butik. Hatta 4-5 yaş için beğenilen modelleri ölçü alıp üretebiliyoruz. Mağazadaki tüm ürünler organik pamuktan üretiliyor, mobilyalar su bazlı boyalar ile boyanıyor. Triko, havlu tekstilleri, oyuncak, aksesuar, mobilya ve uyku tekstiline kadar geniş bir yelpazede ürünlerimiz var. Koleksiyonlarımız hem sade hem şık, ayrıca ciddi bir fiyat/kalite dengemiz var.

 
 
 
 
Ayın Sosyal Sorumluluğu: Gebelikte Beslenme Kılavuzu
 

Kadınlar olarak ortak isteğimiz, hamilelik dönemini sağlıklı geçirmek ve bebeğimizi sorunsuz bir şekilde kucağımıza almak. Bunun için sürekli güvenilir bilgi arıyoruz. Bunu yaparken de maalesef bilgi kirliliğinin içerisinde kayboluyoruz. Uzmanlık alanı dışında konuşan ve eğitim almadığı halde sağlıklı yaşam anlatanlar bu kirliğin artmasına neden oluyor. Bu durumdan rahatsız olduğumuz için, güvenilir, objektif ve etik haber kaynaklarına ulaşmanın yollarını arıyoruz. Özellikle beslenmemizle ilgili kafa karıştıran açıklamalar yapıldığında neye inanacağımızı şaşırıyoruz.

 

Durum böyle olunca da anne adaylarının kafası karışıyor. Uzmanlık dernekleri, doğru bilgiyi verebilmek ve halkın bilincini artırmak için çalışmalar yürütüyor. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) de bu yapılarda biri. Dernek son olarak çok güzel bir çalışmaya imza attı ve anne adaylarına yönelik "Gebelikte Beslenme Kılavuzu" hazırlandı. Bu çalışma Türkiye'de bir ilk ve sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlandı.

Gebelikle İlgili Tüm Bilgiler Bu Kılavuzda 

TJOD ile Koçak Farma işbirliği ile hazırlanan çalışma 1 Haziran 2016 günü düzenlenen basın toplantısı ile kamu oyuna tanıtıldı. 

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, hazırladıkları "Gebelikte Beslenme Kılavuzu"yla, annelerin bebeklerinin daha sağlıklı ve iyi gelişmesi için neler yapmaları gerektiğini öğreneceklerini kaydetti. Prof. Dr. Demir, kılavuzda gebelikle ilgili neredeyse tüm bilgilerin bulunduğunu aktararak, bu süreçte yapılacak yanlış beslenmenin gebelik diyabeti veya tansiyon problemlerine yol açabileceğini ifade etti.

 

Kılavuza Buralardan Ulaşabilirsiniz!

Uzman hekimler tarafından hazırlanan kılavuza aile hekimlikleri, eczaneler ve kadın doğum uzmanları aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca TJOD'un "www.tjod.org/gebelikte-beslenme/" uzantılı adresi üzerinden de indirebilirsiniz.


 

 
 
Bu Yaz Bu Kitaplar Okunur!
 
 
 

Yaz mevsimi bir yerde tatil mevsimidir. İnsanların dinlendiği, kendine bolca zaman ayırdığı da bir dönemdir. Bunun en önemli ayaklarından biri ise elbette kitap okumaktır. Genelde bütün senenin yorgunluğundan, biraz da yazın ışıltısından kafasını çok yoracak kitaplar okumak istemez insan. İşte tam da bu minvalde, yormayan; ama edebi değeri de yerinde kitaplardan ufak bir liste hazırladık sizlere:

 

1. Rüzgarın Gölgesi – Carlos Ruiz Zafon

2. Film Anlatıcısı Kız – Hernan Rivera Letelier

3. Ötelerin Çocukları – Halikarnas Balıkçısı

4. Doppler – Erlend Loe

5. Pardayanlar – Michel Zevaco

6. Kahve Kokulu Hikayeler – Kolektif

7. Adabımuaşeretin Zararları – Hagop Baronyan

8. Komik Kız – Nick Hornby

9. Adem ile Havva'nın Güncesi – Mark Twain

10. Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk 

 
 
Bu Sergi 'Çocuklara İyi Gelecek'
 
 
 

Sanatçı Leo Lunatic; Halit Ergenç, Ozan Güven, Beren Saat, Melisa Sözen, Mehmet Günsür, Mert Fırat, Mehmet Okur, Serkan Altunorak, Engin Öztürk, Aras Bulut İyinemli, Murat Özyeğin, Merve Gürsel, Aliye Simavi, Banu Çarmıklı, Tansa Mermerci, Pırıl Güleşçi Arıkonmaz, Emek Saran, Jülide Ateş, Yankı Yazgan, Suzan Toplusoy, Dr. Emek Saran, Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Levent Erden ve Engin Hepileri ile görüştü. Neden mi? Elbette çocuklar için.

Sanat, spor ve cemiyet hayatının ünlü isimleri çocuklara iyi geleceğini düşündükleri konuları anlattılar. Sanatçı Leo Lunatic ise bütün bu düşünceleri graffiti olarak duvarlara aktardı. "Çocuklara İşi Gelecek" adı altında hazırlanan sergi, Koruncuk Vakfı'nın ve Kiehl's'ın katkılarıyla, 'Elgiz Sanat Müzesi'nde açıldı. Ebeveynlere ve Çocuklara Özel Duvar Bu özel sergiyi deneyimlemek; ünlü isimlerin çocukların geleceği için kurduğu ve Leo Lunatic'in renkli çizimleriyle hayat bulan hayallerini görmek için, Elgiz Sanat Müzesi'ne gidebilirsiniz. Müzede iki duvarı ise boş bıraktı; minik ziyaretçiler ve aileleri için. Evet o duvara siz ya da çocuğunuz, hayallerinizi çizebilirsiniz. Gelecek İçin 5 TL Ücretsiz olarak gezilebilen sergide, çizimlerin baskılı olduğu tişört, çanta ve şapkalar ile eserlerin imzalı reprodüksiyonları, satışa sunuluyor. Bu satışlardan elde edilecek tüm gelir Koruncuk Vakfı'na bağışlanacak. Ayrıca kampanyaya, 'GELECEK' yazıp '4717'ye SMS göndererek 5 TL bağışta da bulunabilirsiniz.

 
Özge Lokmanhekim, 
Çocuk Kitabı Yazdı!
 
 
 

Sehrincocukhali.com'un kurucusu ve Milliyet yazarı Özge A. Lokmanhekim çocuk kitabı "Kemal'in Londra Günlüğü" raflardaki yerini aldı! Çocuk ve ebeveyn ilişkisinin en olumlu ve keyifli yanlarını sergileyen bir dizinin başlangıç kitabı olan "Kemal'in Londra Günlüğü", çocuklarla nasıl zevkli seyahat edileceği konusunda rehberlik etmesi bakımından dikkat çekiyor.

Kitaptaki illüstrasyonlar ise ödüllü çizer Gökçen Eke'ye ait.

Öte yandan kitabın kahramanı Kemal, sahip olduğumuz o meraklı çocuklardan biri. Anne ve babasıyla birlikte gezmekten, kimi etkinliklere katılmaktan, farklı kültürleri öğrenmekten hoşlanan, farkındalığı yüksek bir çocuk. Bundan böyle onu kâh Londra'da, kâh Brüksel'de ya da dünyanın bir başka kentini gezerken bulacaksınız. Kemal gezi günlüklerini arkadaşlarıyla paylaşırken gittiği yerlerin önemli ve tarihî mekânlarını, yemeklerini ve geleneklerini anlatacak.

Tabii onlar da bu kitapları okurken yalnızca bir şehir seyahatinin ayrıntılarına değil, küçük bir çocuğun iç dünyasına ve heyecan dolu duygularına tanıklık edecekler...

 

 

 
Pınar, Resim Yarışması ile 7 Ülkeye Ulaştı
 
 
 

Türkiye'nin en önemli markalarından olan Pınar, 35 yıldır çok güzel bir yarışmaya ev sahipliği yapıyor. 1981'den bu yana gelenekselleşen ve her yıl farklı bir tema ile hazırlanan "Pınar Çocuk Resim Yarışması"na bu yıl rekor bir katılım oldu. Yarışmaya toplam 46.992 resim gönderildi.

Bu yılki teması, "Gelecek için Hayallerim" olarak belirlenen uluslararası yarışmaya, Türkiye'nin 7 bölgesi, KKTC, Almanya, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra bu yıl ilk kez özel eğitim veren okullardan çocuklar ile Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan da çocuklar katıldı.

46.992 resim, Prof. Ergin İnan önderliğindeki ön jüri değerlendirmesi ile 7.097'e indirildi. İkinci tur değerlendirme sonucu, Türkiye'nin her bölgesinden 3, KKTC, Almanya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt’den de 1'er çocuğa ödül verildi. Ayrıca, özel eğitim veren okullarda okuyan öğrencilerin resimlerinden de 3'ü Samsung Tablet ve 6'sı profesyonel resim malzemelerinden oluşan çanta kazandı.

25 çocuğun tablet, 50 çocuğun profesyonel resim malzemeleri ve çantası, 3 çocuğun bir yıllık eğitim bursu kazandığı resim yarışmasında dereceye girenler ayrıca, 20 - 24 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilen "Pınar Sanat Haftası"na katıldılar.

 
Nanu Bedtime Artık Kanyon'da!
 
 
 

0-12 yaş çocuk nevresimleri, pijamalar, gecelikler, karyolalar, uyku oyuncakları gibi uyku ürünlerine odaklanmış ilk ve tek uluslararası Türkiye markası olan Nanu Bedtime, ikinci mağazasını Kanyon'da açtı. 15 Haziran'da gerçekleştirilen açılışta hazır bulunan Kim West Sertifikalı Uyku Koçu Seride Samurkas, annelerin uyku hakkındaki sorularını yanıtladı. Nanu Bedtime'ı ikinci mağazalarından ötürü tebrik eder, başarılar dileriz.

 
 
AÇEV Babalara 
'İlgili' Olmayı Öğretiyor!
 
 

Türkiye’de babaların; %72'si çocuklarıyla hiç oyun oynamıyor. Öte yandan sadece %8'i çocuklarına kitap okuyor. %12'lik bir kesim sadece çocuklarının okul hayatıyla ilgileniyor. Evet, gerçek bu.

AÇEV ise 1996'dan beri baba-çocuk ilişkilerini yeniden tanımlamak için "Baba Destek Eğitimleri" düzenliyor.

Siz de bu eğitimleri anlamlı kılmak için Baba Destek Eğitimleri'ne destek olup, babaların çocuklarının gelişimindeki rolüne katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken AÇEV'in sitesi üzerinden 20, 50 ve 100 TL'lik bağışlarda bulunmak. Çocukların gelecekteki Babalar Gününe bir destek olarak da düşünün siz bunu.

 

 

 
 
Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar.
 
 
Mustafa Kemal Atatürk
 
Ulu Önder
 
 
 
Yeni, Yeni, Yeni...
 
Bu bölümde en taze ve yeni haberleri takip edebilirsiniz. Vizyona girecek film, açılışı yapılacak bir konum, yeni bir ürün veya hizmet.. Kısaca, duyduğunuza sevineceğiniz tüm yenilikler.
 
 
 
Hero'da 1886'dan Bu Yana İlk Değişiklik
 

Bebek ek gıda sektörünün en önemli temsilcilerinden olan Avrupalı Hero, kurulduğu 1886 yılından bugüne ilk kez logosunu değiştirdi. Hero Baby logosunu yenilediği gibi, Dünya Sağlık Örgütü'nün bebek beslenmesi için önerdiği şeker oranlarını da dikkate alarak tahıllı kaşık mamalarının içeriğini de güncelledi. Böylece Hero Baby piyasadaki şeker oranı en düşük tahıllı kaşık mamalarının da sahibi durumuna geldi. Hero Baby, yenilenen logosuyla birlikte Dünya Sağlık Örgütü'nün standatlarına göre düzenlediği yenilenmiş 8 farklı tahıllı kaşık mamasını bir toplantı ile tanıttı. Toplantıda dikkat çeken bir diğer husus ise uzmanların ek gıdaya yeni başlayan bebekler için önce pirinçli, sonra irmikli ve sonrasında 8 tahıllı kaşıklı mama çeşitlerini önermesi oldu.

 
 
 
 

İş Bankası Bunu Hep Yapıyor!
 

Türkiye İş Bankası, 2008'den bu yanadır en bilgili sosyal sorumluluk kampanyasına ev sahipliği yapıyor. Bu yıl dokunuzcusu düzenlenen kampanyayı hepiniz biliyorsunuz. Öte yandan Türkiye'de bugüne kadar yürütülen en geniş erişimli kitap kampanyası kapsamında İş Bankası bu yıl öğrencilere Çağlar Sunay'ın hazırladığı "Mars’a Nasıl Giderim? Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar" kitabını dağıtacak. Çocuklar, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsviçre, KKTC, Kosova, Bahreyn ve Rusya olmak üzere 12 ülkedeki İş Bankası şubelerinden de kitaplarını temin edebilecek. Kampanyada Dağıtılan Kitap Sayısı 11 Milyonu Aştı İş Bankası, "Karneni Göster, Kitabını Al" kampanyası ile çocuklara 2008 yılında "Alice Harikalar Diyarında", 2009'da "Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler", 2010'da "Yazarlarımızdan Öyküler", 2011'de "Halime Kaptan" ve "Küçük Mavi Gezegen", 2012'de "Sait Faik'ten Çocuklara Hikâyeler", 2013'te "Aziz Nesin'den Çocuklara En Güzel Öyküler", 2014'te "Yazarlarımızdan Öyküler", 2015'te ise "Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk" ve "Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum" kitaplarını dağıtmıştı. Bu yıl dağıtılacak "Mars’a Nasıl Giderim? Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar" kitabıyla birlikte 9 yılda çocuklara dağıtılan kitap sayısı 11 milyonu aşmış olacak. Braille Alfabesinde de Kitap Basacak! İhtiyaç sahibi daha çok çocuğa ulaşabilmek için dağıtım kanallarını her yıl genişleten İş Bankası, Yatılı Bölge Okulları, Sevgi Evleri, Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevleri ile Çocuk Eğitimevleri'ndeki çocukların yanı sıra mülteci kamplarındaki Türkçe bilen çocuklara da "Mars’a Nasıl Giderim? Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar" kitabını hediye edecek. Hediye kitaplar, görme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü okulların kütüphanelerine gönderilmek üzere Braille alfabesiyle de basılıyor.

 

 

 
 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarını Takip Edin
 
www.ibsfuar.com
 
            
 
© 2016 Tüm Hakları Saklıdır
 

 

 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı

Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı
İBS, 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde
İstanbul Kongre Merkezi'nde ziyaretçileri
ile buluşuyor!

İletişim

0216 414 20 15

ibs@boyutgroup.net

19 Mayıs Mah. Sümer Sk. Sümko Sitesi
No:5-B, M7 Blok Kat:2 Daire:12, 34736
Kozyatağı - İstanbul

 

 
Copyright © Boyut Fuarcılık
Think Medya