İBS MAGAZİN
 
TTemmuz 2016    
 > 
 
Türkiye'nin Girişimci Anneleri Konuşuyor
Bölüm 2
 

Türkiye'nin girişimci anneleri onlar. Hepside anne olmadan önce kurumsal şirketlerin bünyesinde çalışıyordu; ama bebeklerini kucaklarına aldıktan sonra kimi genç kızlık hayallerinin peşinden koştu büyük bir cesaretle kimi ise ihtiyaca merhem olmak için zorlu bir işe girişti. Sonuç mu? Hepsi işlerinde başarılı birer girişimci oldular. Ve elbette annelerin ve çocukların ihtiyaçlarını gözeterek her gün yeni yeni projeler geliştiriyorlar.

İşte o annelerden ilki; Bebeimgeliyor Eğitimcisi ve Yazar Esra Günüşen Ertuğrul. Anne olmadan önceki kurumsal hayatında da annelerin ve bebeklerin gelişimi ile yakından ilgileniyordu şimdi de. Şimdi O'na ve girişimcilik serüvenine kulak verelim isterseniz:

'Anne Olunca Cesaretle Doluyorsunuz!'

- Her kadının hayatındaki en önemli kararlardan biridir 'anne olmak'. Peki sizin annelik serüveniniz nasıl başladı?

Ben 2007 yılında özel bir hastanenin tüp bebek merkezinde çalışmaya başladım. 1 yıl geçtikten sonra yaş nedeniyle çocuk yapmaya karar verdim. Bebek sahibi olamayan anneleri görünce yaşında etkili olduğunu görünce çocuk zamanım geldi diye düşündüm. Altuğ gelinceye kadar 2 düşük yaşadım ve sonunda oğluma 2010 da kavuştum. Böylece annelik serüvenim başladı:))

- Anne olduktan sonra mı karar verdiniz kendi işinizi kurmaya?

Kendi işimi kurmak benim okul zamanından beri en büyük hayalimdi. Yapabileceğimi biliyordum; ama ne zaman onu düşünemiyordum. Ben 2007 yılından itibaren eğitimler vermeye başladım. Önce ayda 1-2 seminer yapıyordum. 2007 başında blog açınca yavaş yavaş annelere ulaşmaya başladım. Sosyal medyada önce "Gönüllü Emzirme Danışmanı" olarak annelere destek vermeye başladım. Bu şekilde bir çok anneye ulaştım. Her geçen gün ulaşmaya başladığım anne sayısı arttı. Son 3 yıldır özellikle instagramın büyümesiyle bana başvuran annelerin sayısı artmaya başladı. 1,5 yıl önce kurumsal hayattan ayrıldım. Ve o zamandan beri haftada 2-3 seminer vermeye başladım. Her geçen gün ulaştığım anne sayısı arttınca, mart ayında kendi merkezimi açmaya karar verdim. 1 Nisan'da merkezimi açarak en büyük hayalimi gerçekleştirdim.

'Hayalleri Gerçekleştirme Cesareti Buluyorsunuz'

- Anladığımız kadarıyla, annelik cesareti, beraberinde girişimcilik ruhunu getiriyor; doğru mu?

Kesinlikle:))) Anne olduğunuzda cesaret, başarabilme gücü ile doluyorsunuz. Minicik bebeğinizi her geçen büyüdüğünü görünce hayallerinizi gerçekleştirme cesaretini buluyorsunuz.

- Peki fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Üniversite bittiğinde İstanbul Üniversitesi Kadın ve Çocuk Araştırma ve Eğitim biriminde UNİCEF ve Avrupa Topluluğu'nun bir projesinde çalıştım. Bu proje kapsamında 1995-1996 yılı içinde hamile okulu açtık. Ben bu eğitimi düzenleyen ve eğitimleri veren bir eğitim hemşiresiydim. Çıkış noktam buradan geliyor. O zaman hamile okulunda yaptığım eğitimler, hamile anneler ve bebeklerle birlikte olmaktan çok mutlu oluyordum. Emzirme danışman eğitimcisiydim. Emziremeyen annelere destek verirken, intör hekimlere eğitim verdim. Sağlam çocuk kliniğinde de annelere bebek bakımı ve beslenmesi konusunda danışmanlık verdim.

Bu proje beni çok beslerken, yaptığım işte çok mutluydum. Proje bitince de benzer modelini projelendirdim. Ve 1 Nisan'da "Bebeimgeliyor Anne Bebek Eğitim Merkezi" ile projemi gerçekleştirdim.

 

'Çok Yakında Yemek Kitabım Çıkacak'

 

- İnsanlar neler bulacak burada?

"www.bebeimgeliyor.com" benim sitem. Yazılarıma, etkinlik ve eğitim programlarına sitemden ulaşabilirler. Haftalık bilgilendirme e-mailleri gönderiyorum. Bu e-mailler haftalık programımın yanı sıra annelerin işine yarayacak bir makale, bir bebek yemek tarifi, bir hayat kurtarıcı ipucu ve indirim kuponları içeriyor. Bu e-mailler gelsin derlerse; "bebeimgeliyor@gmail.com"dan bana e-mail atabilirler.

İnstagramda "@bebeimgeliyor" ismiyle varım. Tüm duyurularımı burada da paylaşıyorum.

"https://www.facebook.com/bebeimgeliyor" ve "http://www.twitter.com/bebeimgeliyor" adreslerinde de bana ulaşabilirler.

 

- Peki başka yeni projeleriniz var mı?

Yakında Blw yemek tariflerinden oluşan kitabım çıkacak. Tarifler bitti, şu anda editleniyor. Çok yakında annelerle ulaşacak. O nedenle çok heyecanlıyım.

Eylül gibi ek gıdaya geçen bebeklerle "Tadım Atölyeleri" planlıyorum. Alt yapısı hazırlandı. Tatiller bitince başlayacağım. Uzun dönemli planın ise emzirme ile ilgili rehber bir kitap yazmak. 

 
 
 
 
İstanbul'da Yoga Dolu Bir Yaz! 
 

Seveni kadar sevmeyini de bol; ama illaki bir kere denenmişliği vardır. Öte yandan Yoga yapmayı sevenler, yapmak isteyip yer ve imkan sıkıntısı çekenler, bu duyuru tam sizlik. İstanbul'da Yoga dolu bir yaz geçirmek istiyorsanız Dove'un her cuma Big Chefs Tarabya'da düzenlediği etkinliklere ya da Sabancı Müzesi bahçesinde her çarşamba gerçekleştirilen seanslara katılabilirsiniz. Her iki etkinlikte ücretsiz olup, Türkiye'nin en önemli Yoga eğitmenleri tarafından verilmektedir. 

 

Farklı projelerle kadınlara güzelliklerini keşfetmeleri için çağrıda bulunan Dove'un her cuma 08:00-09:00 arasında Big Chefs Tarabya'da düzenlediği ücretsiz yoga seansının eğitmeni Yoga Darga'nın kurucusu İpek Darga. Güne güzel başlamak istiyorsanız, arkadaşlarınızla planlayıp Cuma günleri bu etkinliğe katılabilirsiniz. 

Sabancı Müzesi bahçesinde her çarşamba saat 08:00-09:15 saatleri arasında düzenlenen ücretsiz yoga etkinliklerinin eğitmenleri ise Cihangir Yoga'dan. Son bir not, Cihangir Yoga, İstanbul'da yoga kültürünün gelişmesi için yıllar önce Sabancı Müzesi'nin bahçesinde bu etkinliklere başlamıştı. İyi ki de başlamışlar. 

Evet, biz bilgileri aktardık, gidip gitmemek sizlere kalmış. Ancak boğaza nazır bu iki mekanda bir saat yoga yapmak, sonrasında ise sahilde yürüyüşe çıkmak muhteşem olur. 


 

 
 
Balık Yağı, İnovasyon Ödülü Getirdi!
 
 
 

Nobel Tüketici Sağlığı, çocukların beyin-göz ve sinir gelişimini destekleyen en genç ürünü NBL Fish Oil Jr ile dünyadaki en önemli inovasyon ödüllerinden biri olan 'Yılın Seçilmiş Ürünü Tüketici İnovasyon Ödülü 2016'nın' (Voted Product of the Year) sahibi oldu. NBL Fish Oil Jr, Türkiye'de 4.155 tüketicinin referansıyla ödüle layık görüldü. Ödülü değerlendiren Nobel Tüketici Sağlığı Pazarlama Müdürü Ecz. Ayşen Dincer; "Çocuklarımızın gelişimi için onların damak tadına uygun, içeriği ve saflığı Uluslararası Balık Yağı Standartları Programınca (IFOS) onaylı bir ürün yarattık. Bunun sonucunda NBL Fish Oil Jr'ın ödüle layık görülmesi çok gurur verici. Tüketicilerimizin bu desteği daha iyisini yapmak için bizlere büyük motivasyon sağladı. Nobel İlaç; tüketici sağlığı ve ihtiyaçlarına uygun yeni adımlarda öncü olmaya devam edecek" dedi. Fransa'da 1987 yılında başlatılan ve bugün dünyada 37 ülkede uygulanan 'Yılın Seçilmiş Ürünü' programında tüketiciler; yarışan ürünleri 'albeni', 'inovasyon' ve 'kullanıcı memnuniyeti' açısından değerlendiriyor. Programın Türkiye'deki ortakları arasında, Fortune, Instyle, fortuneturkey.com, Trendus, Ortakalan, Ströer, Nielsen ve CarrefourSA bulunuyor.

 
 
Dünyanın En Pahalı Oyuncağı 5 Milyon Dolar!
 
 
 

Dünyanın en pahalı oyuncağının 5 milyon dolar değerinde olduğunu biliyor musunuz? Madame Alexander Eloise isimli oyuncak bebeğin en yakın rakibi ise 4.8 milyon dolarlık fiyatı ile Lamborghini Aventador LP tipi model bir araba. Ve karşınızda çocuklardan çok koleksiyoner yetişkinler için tasarlanmış oldukça pahalı 13 oyuncak.

 • 1. Madame Alexander Eloise - $5 milyon
 • 2. Lamborghini Aventador LP model araba - $4.8 milyon
 • 3. Shimansky futbol topu - $2.59 milyon
 • 4. Steiff Louis Vuitton oyuncak ayı - $2.1 milyon
 • 5. Mücevherli, altın Rubik küp - $1.5 milyon
 • 6. Altın At - $1.28 milyon
 • 7. Altın Nintendo Wii - $487,000
 • 8. Mücevherli Barbie - $300,000
 • 9. Oyuncak saray - $256,500
 • 10. Sınırlı üretim oyuncak ayı - $195,000
 • 11. Altın Nintendo Gameboy - $30,000
 • 12. Gerçek boyutta lego basketbol oyuncusu - $15,000
 • 13. Swarowski taşlı çizim tahtası - $1500
 
Senin Kalbimde #kaçkutu Var!
 
 
 

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), "#kaçkutu" adı altında yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Proje, çocukluk çağı kanseri nedeniyle ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında hastanede kalan çocukların temel ihtiyaçları gözönünde bulundurularak hazırlandı. Bu amaçla, 'Aile ve Çocuk Destek Kutusu', 'Gıda ve Hastane Destek Kutusu', 'Eğitim ve Etkinlik Kutusu' adı altında üç bölümden oluşan Kaç Kutu projesini, İstanbul'da bulunan 10 kamu hastanesinde tedavi gören 175 çocuğu kapsayacak şekilde hayata geçirdi. KAÇUV, söz konusu kutular üzerinden her ay düzenli olacak şekilde çocukların gıda, temizlik ve psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Gönderilen kutuların her çocuğun ve ailenin hayatına umut ve mutluluk getirmesini hedefleyerek yola çıkan KAÇUV, Kaç Kutu Projesi'ne bağış yapmak isteyenleri "www.kackutu.org" sitesine bekliyor.

 

 

 
P&G Olimpiyatlar Sergisi İstanbul'da
 
 
 

Muhammed Ali'nin boks eldiveninden Michael Jordan'ın imzalı ayakkabısına kadar çok özel parçalar P&G Olimpiyatlar Sergisi için İstanbul'da...

Türkiye'nin bu ilk Olimpiyat Sergisi, Olimpiyat Oyunları'nın global sponsoru P&G ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) iş birliğiyle Akasya Acıbadem AVM'nin Kuzey Giriş alanında açıldı. Sergi, 31 Ağustos'a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Sergide olimpiyat tarihine damgasını vurmuş pek çok sporcunun eşyaları sergileniyor. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz efsane boksör Muhammed Ali'nin imzalı boks eldivenleri de bu özel parçalardan biri. Sergide ayrıca "basketbolun majestesi" olarak kabul edilen Michael Jordan'ın ayakkabısı ve Türk güreşinin simge ismi Yaşar Doğu'nun madalyaları ile karşılaşmalarda giydiği mayolar da yer alıyor. Yaşar Doğu'nun 6 olimpiyat madalyası bulunuyor.

P&G Olimpiyatlar Sergisi, ABD'li yüzücü Mark Spitz'in madalyası ve 1931 Olimpiyat meşalesi gibi Olimpiyat Oyunları tarihinde çok özel yere sahip birçok özel parçayı da içeriyor.

Sergi alanında, Naim Süleymanoğlu'nun 1988 yılında Seul'da kırdığı dünya halter rekorunu deneyimlemek de mümkün.

 
Annemi Yetiştiriyorum!
 
 
 

Özlem Açar'ın kaleme aldığı "Annemi Yetiştiriyorum" kitabı, raflarda yerini aldı. Alışıldık pek çok anne-çocuk yayınından farklı bir noktada duran kitabın en can alıcı sloganı ise şöyle:

"Hayat yolunda yürürken evlat ışığı önünü aydınlatacaktır. Yavruna duyduğun aşk, ihtiyacın olan gücü sana verecektir sevgili annecik :)"

Kitapta, dünyaya gelen bebek ile birlikte aslında doğan anneye çağrı bölümü ise şöyle: "Bebek doğduğu zaman bir de anne doğar. Sudan çıkmış balıktan farklı değildir bu taze anne. Endişeli, ürkek, kaygılı ve şaşkındır. Bildiği her şeyi unutmuştur. İçinden henüz çıkan o minicik yavrunun kendisinin olduğunu idrak etmeye çalışıyor, arada aklını kaçıracak gibi oluyordur. Kalbindeki sevgi patlaması bedenine yayılıyor, dışarı çıkacak yer bulamıyordur. Bu yüzdendir lohusanın alev alev yanması, bu yüzdendir duygusal olması, her an ağlamaya hazır olması."

Nasıl çok eğlenceli değil mi? Özlem Açar'ın güzel kaleminden çıkan kitabı özellikle yeni anne olacak olanların okumasını öneriyoruz. 

 
 
Victoria Beckham Kızını Öptü, Ortalık Karıştı 
 
 

Dünyanın en popüler annesi Victoria Beckham, kızı Harper'ın doğum gününde sosyal medya üzerinden yukarıdaki fotoğrafı paylaşarak altına şu notu yazdı: "Doğum günün kutlu olsun bebeğim, seni çok seviyoruz."

Ancak fotoğraf pek çok 'like almanın' yanı sıra ciddi tepkinin de kaynağı oldu. Kimi kullanıcılar Victoria Beckham'ın kızını dudağından öpmesinin rahatsız edici olduğunu söylerken, bu durumu masum karşılayıp sahip çıkanlarda oldu. Hatta artan tepkiler üzerine kimi ebeveynler Victoria Beckham'a destek vermek için çocuklarını dudaklarından öptükleri fotoğrafları paylaştılar.

Bir süre gündemi meşkul eden paylaşım ülkemizde yakın zamanda yaşanan benzer bir olayı hatırlattı. Ünlü bloggerlardan Nihan Kayalıoğlu, benzer paylaşımı nedeniyle tepki almış, hatta instagram hesabının kapatılması gündeme gelmişti.

Öte yandan uzmanlar, çocukları hastalıklardan korumak ve cinsel taciz meselesinde algılarını geliştirmek amacıyla dudaktan öpülmesine karşı çıkıyor. 

 

 

 
 
Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar.
 
 
Mustafa Kemal Atatürk
 
Ulu Önder
 
 
 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarını Takip Edin
 
www.ibsfuar.com
 
            
 
© 2016 Tüm Hakları Saklıdır
 

 

 
İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı

Türkiye’nin en Trend Anne Bebek Çocuk Fuarı
İBS, 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde
İstanbul Kongre Merkezi'nde ziyaretçileri
ile buluşuyor!

İletişim

0216 414 20 15

ibs@boyutgroup.net

19 Mayıs Mah. Sümer Sk. Sümko Sitesi
No:5-B, M7 Blok Kat:2 Daire:12, 34736
Kozyatağı - İstanbul

 

 
Copyright © Boyut Fuarcılık
Think Medya